Takie małe ,,faux pas” – czyli o tym jak ludzka stopa nie daje się technologii

Ortopodologia, chiropodia, podiatria i dziedziny pokrewne łącznie z podologią to prężnie rozwijające się działy naukowe, które  ,,interesuje” tematyka szeroko rozumianej stopy. Tworzą się przeróżne narzędzia diagnostyczne do badań podometrycznych: podoskany, podobarografy etc. Wszystko to jest oczywiście potrzebne jednak niniejszy artykuł powstał z inspiracji przypadków, gdzie to ludzka stopa, mówiąc kolokwialnie ,,zabawiła się” z technologią i wygrała.

Czytaj więcej

O tym jak stopa potrafi bawić się w ciuciubabkę z terapeutą

Do Gabinetu OsteoMedical i AnMedica Wielkopolskie Centrum Zdrowej Stopy trafiają przeróżni pacjenci, z wieloma trudnymi do leczenia chorobami i deformacjami w obrębie aparatu ruchu. Obserwując chorych prawie każdy był już u jakiegoś specjalisty, korzystał z porad lekarzy, chodził na jakąś rehabilitacje. Podzieliłbym ich na dwie grupy:

Czytaj więcej

Staw, szczelina, linia czy może stawy Lisfranca – o co w tym chodzi?

Profesor Jerzy Król, który prowadził moją pracę dyplomową mawiał ,,Biomechanika jest prosta ale zaprzeczy wszystkiemu czego na anatomii prawidłowej się nauczyłeś ale da Ci przestrzeń do obserwacji, badań i ostatecznie leczenia pacjenta”. Tematyka rehabilitacji pacjentów dotkniętych ciężkimi deformacjami w obrębie stopy to chleb powszedni mojej codziennej praktyki w Wielkopolskim Centrum Zdrowej Stopy. Biomechanika stopy jest fascynująca. Dziś postanowiłem podjąć się niezwykle trudnemu zadaniu – analizie biomechaniki tzw. stawu Lisfranca.

Czytaj więcej

,,Tajniak” w obrębie stopy – czyli znowu Primus Metatarsus Elewatus / Supinatus

Przyznam, że tematyka wad stóp to szeroki wachlarz objawów, jeszcze większa litania pytań samych pacjentów, że o symptomatyce i błędach diagnostycznych, które mogą tutaj wystąpić nie wspomnę. Do Gabinetu, w którym pracuję i AnMedica Wielkopolskim Centrum Zdrowej stopy trafiają pacjenci, których problem w obrębie stóp, mówiąc kolokwialnie ,,jest pozornie błahy”.

Czytaj więcej

Rehabilitacja kobiet w czasie ciąży i połogu

Ciąża to niewątpliwie jeden z tych okresów w życiu kobiety, który zostanie zapamiętany zarówno przez nią jak i przez partnera. Jest to czas oczekiwań i przygotowań, który powinien być wypełniony spokojem. Niestety, wiele kobiet nie może w pełni doświadczać radości w tym okresie, ponieważ na skutek zmian, które zachodzą w organizmie kobiety pojawia się ból. Kiedy w brzuchu rozwija się maleństwo, postawa ciała przyszłej mamy zmienia się w wyniku przeniesienia środka ciężkości i przybrania dodatkowych kilogramów. Ma to swoje konsekwencje w układzie mięśniowo-szkieletowym.Objawy takie jak ból kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, głowy czy też obrzęki nóg są sygnałem, że warto odwiedzić gabinet fizjoterapeutyczny.
Czytaj więcej

Rola napięcia i integracji neuromięśniowej przepony u biegaczy

Biegacz to nie ten, kto szybko biega. To ten, który nie ustaje w walce.

– Marc Buhl

Przyjęło się mawiać, że sportowcy, szczególnie biegacze to grupa osób, którym towarzyszą typowe dla tej dyscypliny kontuzje. Jak wśród studentów fizjoterapii/ ew. samych biegaczy wspomni się o tzw. zespole shin splints to wszyscy wiedzą, co to jest, jak powstaje i co trzeba robić aby to leczyć.

Czytaj więcej

Powięź, naczyniówka i biomechanika 
a kanał stępu – urwanie głowy dla podologa

Współczesna wiedza z zakresu medycyny wyraźnie rozwija się w kierunku poznania tkanki powięziowej. Termin powięź dokładnie został określony w 2007 roku podczas kongresu First Research Congress Research jako ,, Termin „powięź” opisuje tkankę miękką, będącą częścią układu tkanki łącznej, która przenika ludzkie ciało.

Czytaj więcej

Paznokieć dużego palca u stopy – okiem wnikliwego fizjoterapeuty

Wielu fizjoterapeutów, zajmujących się rehabilitacją pacjentów z deformacjami stopy skupia się nader wyraz na ustawieniu tak zwanej osi stawu skokowego w pozycji fizjologicznej koślawości oraz przywróceniu wszystkich zakresów, poprawy propriorecepcji itp. Jest to jak najbardziej słuszne podeście. Jednak jako fizjoterapeuta, terapeuta osteopatyczny oaz nauczyciel biomechaniki w jednej ze szkół kształcących przyszłych podologów postanowiłem skupić się na dosyć nietypowym (dla fizjoterapeutów) problemie – deformacji i roli paznokcia halluxa.

Czytaj więcej

Pronator a może supinator – gdzie najczęściej popełnia się błąd w trakcie badania?

Współczesny świat biegaczy jest przepełniony przeróżnymi gadgetami np. pulsometry, odzież kompresyjna, buty ze wsparciem, obuwie z przeróżnymi systemami amortyzacyjnymi. O ile akcesoria biegowe służą przede wszystkim uatrakcyjnieniu samego treningu, o tyle źle dobrane obuwie może przysporzyć więcej problemów niż pożytku.

Czytaj więcej
1 2

Search

+