Rehabilitacja kobiet w czasie ciąży i połogu

Ciąża to niewątpliwie jeden z tych okresów w życiu kobiety, który zostanie zapamiętany zarówno przez nią jak i przez partnera. Jest to czas oczekiwań i przygotowań, który powinien być wypełniony spokojem. Niestety, wiele kobiet nie może w pełni doświadczać radości w tym okresie, ponieważ na skutek zmian, które zachodzą w organizmie kobiety pojawia się ból. Kiedy w brzuchu rozwija się maleństwo, postawa ciała przyszłej mamy zmienia się w wyniku przeniesienia środka ciężkości i przybrania dodatkowych kilogramów. Ma to swoje konsekwencje w układzie mięśniowo-szkieletowym.Objawy takie jak ból kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, głowy czy też obrzęki nóg są sygnałem, że warto odwiedzić gabinet fizjoterapeutyczny.

Terapeuta dobierze indywidualnie, celowane techniki, które przyniosą ulgę i poprawią funkcjonowanie organizmu ciężarnej. Techniki miękkie, mobilizacje stawowe, delikatne techniki osteopatyczne są wskazane przy pracy z kobietami w ciąży, które borykają się dysfunkcjami powięziowymi czy mięśniowo-szkieletowymi. Przeciwwskazaniem jest natomiast stosowanie technik twardych, manipulacyjnych, potocznie zwanych chrupaniem ze stawów czy nastawianiem.
 
Bardzo ważnym aspektem jest sama edukacja przyszłej mamy- należy uświadomić pacjentkę, jak znacząca jest regularna gimnastyka oraz ćwiczenia. Celem aktywności fizycznej w tym okresie jest utrzymanie lub zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej, zakresu ruchomości stawów, szczególnie stawów biodrowych, utrzymanie siły mięśniowej, a to wszystko po to, aby poród przeszedł jak najbardziej efektywnie.
 
Jesli już jest Was o jednego więcej to nie znaczy ze zmiany dokonujące się w ciele kobiety się zakończyły.
Zaczyna się teraz okres połogu. Organizm kobiety zaczyna się przebudowywać w ujęciu morfologicznym, ale również funkcjonalnym. W tym okresie część kobiet musi stawić czoła takim objawom jak: bolesna blizna, ból spojenia łonowego, rozejście kresy białej, nietrzymanie moczu. Tutaj również z pomocą przybywa fizjoterapeuta.
Już w pierwszych dniach po porodzie wskazane jest wdrążyć terapie, kiedy to ciało kobiety jest elastyczne i podatne na wszelkie zmiany. Pod jego czujnym okiem zostanie przeprowadzona terapia oraz ćwiczenia przywracające balans ciała. Ważne jest aby nawyki, wzorce ruchowe, które zostały “wgrane” w ciało podczas ciąży nie zostały utrwalone, ponieważ przydatne były one jedynie w czasie noszenia dziecka w łonie matki.
 
Aby uniknąć patologicznych zmian zalecana jest konsultacja fizjoterapeutyczna, na której terapeuta przeprowadzi wywiad, oceni stan układu mięśniowo-szkiłeletoweg, uświadomi i opisze możliwe przyczyny danego problemu.
 
Zapraszamy wszystkie przyszłe MAMY, które borykają się z problemami:
– obrzęków kończyn dolnych;
– dolegliwości bólowych kręgosłupa, miednicy
– dolegliwości natury gastrycznej – uczucie zgagi, niestrawności
a MAMY po przebytym porodzie:
– z problemami blizny po cesarskim cięciu / nacięciu krocza
– rozejściem kresy białej;
– oraz innymi problemami
Autor:
Aleksandra Nowak

Search

+